TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ43SN-LC
D38999/24FJ43SN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ43SN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT
Datasheet Download
D38999/24FJ43SN-LC.pdf
Availability of D38999/24FJ43SN-LC
QUANTITY
D38999/24FJ43SN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ43SN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ43SN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ43SN-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FJ43SN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ43SN-LC Details Description
Related parts for D38999/24FJ43SN-LC
IC OPAMP GP 23MHZ 16SO datasheet.pdf
TERM FORK VINYL INS #6 RED datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 4.0A DUAL 8DFN datasheet.pdf
VARISTOR 990V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS CBL MNT PIN datasheet.pdf