Amphenol Aerospace Operations D38999/24FJ43SN
D38999/24FJ43SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ43SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24FJ43SN.pdf
Availability of D38999/24FJ43SN
QUANTITY
D38999/24FJ43SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ43SN
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ43SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ43SN
Related LinksD38999/, D38999/24FJ43SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24FJ43SN Details Description
Related parts for D38999/24FJ43SN
CONN SPRING 61POS SNGL .197 PCB datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE HIPRO 50POS DL .100 BLK datasheet.pdf
LEVER SPRNG LEAF FOR LIMT SWITCH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 12A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
2.00MM PITCH DIL FEMALE CRIMP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 20-VQFN datasheet.pdf