TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ61AB
D38999/24FJ61AB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ61AB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN
Datasheet Download
D38999/24FJ61AB.pdf
Availability of D38999/24FJ61AB
QUANTITY
D38999/24FJ61AB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ61AB
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ61AB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ61AB
Related LinksD38999/, D38999/24FJ61AB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ61AB Details Description
Related parts for D38999/24FJ61AB
CABLE 2COND 22AWG GRAY 500' datasheet.pdf
IDC CABLE - MSC20K/MC20G/MSC20K datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 35V 8A DO201AD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 6SO datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
MAN-AUTO datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB24 M32 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC OFF-LINE SWITCH PWM 8SO datasheet.pdf
CONN 7/8" FML 4POS datasheet.pdf