TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ61HE
D38999/24FJ61HE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ61HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24FJ61HE.pdf
Availability of D38999/24FJ61HE
QUANTITY
D38999/24FJ61HE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ61HE
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ61HE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ61HE
Related LinksD38999/, D38999/24FJ61HE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ61HE Details Description
Related parts for D38999/24FJ61HE
CAP CER 0.47UF 25V Y5V 0805 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS MALE GOLD SOLDER datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 3/8 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
LOC. PIN 4096-2 *690370320 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf