TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ61HN
D38999/24FJ61HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ61HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24FJ61HN.pdf
Availability of D38999/24FJ61HN
QUANTITY
D38999/24FJ61HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ61HN
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ61HN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ61HN
Related LinksD38999/, D38999/24FJ61HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ61HN Details Description
Related parts for D38999/24FJ61HN
IC BUFF/DVR DL NON-INV SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 158K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT PIN datasheet.pdf