TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ61PE-LC
D38999/24FJ61PE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ61PE-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN
Datasheet Download
D38999/24FJ61PE-LC.pdf
Availability of D38999/24FJ61PE-LC
QUANTITY
D38999/24FJ61PE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ61PE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ61PE-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ61PE-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FJ61PE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ61PE-LC Details Description
Related parts for D38999/24FJ61PE-LC
CONN HEADER 12POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
RES 9.53M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 48V datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 40V 2.5A 6-TSOP datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 33.2KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 15M OHM 5% 1.5W 5025 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
MICRO 25C S 120" YEL JACKS NI datasheet.pdf
BCP-500- 6 BK datasheet.pdf
CAP FILM 150 PF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf