Souriau Connection Technology D38999/24FJ61PNL
D38999/24FJ61PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ61PNL
Brief Description
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
D38999/24FJ61PNL.pdf
Availability of D38999/24FJ61PNL
QUANTITY
D38999/24FJ61PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ61PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ61PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ61PNL
Related LinksD38999/2, D38999/24FJ61PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24FJ61PNL Details Description
Related parts for D38999/24FJ61PNL
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 24PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 95MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 2A 24V datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf