TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ61SE-LC
D38999/24FJ61SE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ61SE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT
Datasheet Download
D38999/24FJ61SE-LC.pdf
Availability of D38999/24FJ61SE-LC
QUANTITY
D38999/24FJ61SE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ61SE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ61SE-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ61SE-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FJ61SE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ61SE-LC Details Description
Related parts for D38999/24FJ61SE-LC
SWITCH LEVER LONG SPDT 15A 250V datasheet.pdf
IC ADC 8-BIT 4CH SER 3V 14-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 10A 6 MOHM SMD datasheet.pdf
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-100V datasheet.pdf
1200 PPR 6-PIN MS CONNECTOR datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER HSHM 176POS 8ROW STR datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 12POS DUAL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf