Amphenol Aerospace Operations D38999/24JD19SNLC
D38999/24JD19SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24JD19SNLC
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24JD19SNLC.pdf
Availability of D38999/24JD19SNLC
QUANTITY
D38999/24JD19SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24JD19SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/24JD19SNLC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24JD19SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/24JD19SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24JD19SNLC Details Description
Related parts for D38999/24JD19SNLC
CONN HEADER .100 SINGL R/A 7POS datasheet.pdf
IC SUPERVISOR PS/WATCHDOG 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 142.8K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG196A 30AWG 100' datasheet.pdf
IC MCU ARM 32KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CAP CER 91PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
GUIDE RAIL MMC PSKS datasheet.pdf
SIGNAL MOD 24 PIN STR datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS datasheet.pdf