Amphenol Aerospace Operations D38999/24JE6SD
D38999/24JE6SD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24JE6SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24JE6SD.pdf
Availability of D38999/24JE6SD
QUANTITY
D38999/24JE6SD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24JE6SD
Internal Part NumberEIS-D38999/24JE6SD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert17-6
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24JE6SD
Related LinksD38999/, D38999/24JE6SD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24JE6SD Details Description
Related parts for D38999/24JE6SD
BLADE XTRA KEEN IF-FCI 100PC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT 24VDC W/LED IND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5.1V DUAL 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf