Amphenol Aerospace Operations D38999/24JG11PA
D38999/24JG11PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24JG11PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24JG11PA.pdf
Availability of D38999/24JG11PA
QUANTITY
D38999/24JG11PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24JG11PA
Internal Part NumberEIS-D38999/24JG11PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24JG11PA
Related LinksD38999/, D38999/24JG11PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24JG11PA Details Description
Related parts for D38999/24JG11PA
CAP FILM 0.018UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 10V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 3.60K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 22K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 57POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf