Amphenol Aerospace Operations D38999/24JG16PN
D38999/24JG16PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24JG16PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN
Datasheet Download
D38999/24JG16PN.pdf
Availability of D38999/24JG16PN
QUANTITY
D38999/24JG16PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24JG16PN
Internal Part NumberEIS-D38999/24JG16PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24JG16PN
Related LinksD38999/, D38999/24JG16PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24JG16PN Details Description
Related parts for D38999/24JG16PN
FOOT CYLINDRICAL 0.75" DIA BLACK datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 57VC 8SOIC datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100 L.143 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf