Amphenol Aerospace Operations D38999/24JG41SN
D38999/24JG41SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24JG41SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24JG41SN.pdf
Availability of D38999/24JG41SN
QUANTITY
D38999/24JG41SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24JG41SN
Internal Part NumberEIS-D38999/24JG41SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24JG41SN
Related LinksD38999/, D38999/24JG41SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24JG41SN Details Description
Related parts for D38999/24JG41SN
RES SMD 113 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 5.08MM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG VIOLET 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
RES 1M OHM 6W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
762 TB SPRING CLAMP 90D datasheet.pdf
HEADER ASSY, 35 POS VERTICAL datasheet.pdf