Amphenol Aerospace Operations D38999/24JH55PA
D38999/24JH55PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24JH55PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24JH55PA.pdf
Availability of D38999/24JH55PA
QUANTITY
D38999/24JH55PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24JH55PA
Internal Part NumberEIS-D38999/24JH55PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24JH55PA
Related LinksD38999/, D38999/24JH55PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24JH55PA Details Description
Related parts for D38999/24JH55PA
CONN RECEPT 3POS 22AWG MTA100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN DIN 5POS FEMALE PCB RT ANG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
60730A105 WIRE STOP datasheet.pdf
GDT 600V 20% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.050 26 POS datasheet.pdf