Amphenol Aerospace Operations D38999/24JJ24SN
D38999/24JJ24SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24JJ24SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24JJ24SN.pdf
Availability of D38999/24JJ24SN
QUANTITY
D38999/24JJ24SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24JJ24SN
Internal Part NumberEIS-D38999/24JJ24SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24JJ24SN
Related LinksD38999/, D38999/24JJ24SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24JJ24SN Details Description
Related parts for D38999/24JJ24SN
REPLACEMENT KEY FOR CKM SERIES datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A TIN .156 datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
WRENCH OPEN END 20MMX22MM 9.30" datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 3MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 20K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf