Amphenol Aerospace Operations D38999/24JJ29SB
D38999/24JJ29SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24JJ29SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24JJ29SB.pdf
Availability of D38999/24JJ29SB
QUANTITY
D38999/24JJ29SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24JJ29SB
Internal Part NumberEIS-D38999/24JJ29SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24JJ29SB
Related LinksD38999/, D38999/24JJ29SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24JJ29SB Details Description
Related parts for D38999/24JJ29SB
CONN RCPT 60POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2SKT SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf