Amphenol Aerospace Operations D38999/24JJ35BC
D38999/24JJ35BC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24JJ35BC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 128POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
D38999/24JJ35BC.pdf
Availability of D38999/24JJ35BC
QUANTITY
D38999/24JJ35BC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24JJ35BC
Internal Part NumberEIS-D38999/24JJ35BC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24JJ35BC
Related LinksD38999/, D38999/24JJ35BC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24JJ35BC Details Description
Related parts for D38999/24JJ35BC
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN HOUSING XAD 10POS DL 2.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 4A DO201AD datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
RES 8K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC POWER MONITOR I2C 12-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf