Amphenol Aerospace Operations D38999/24JJ43PN
D38999/24JJ43PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24JJ43PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24JJ43PN.pdf
Availability of D38999/24JJ43PN
QUANTITY
D38999/24JJ43PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24JJ43PN
Internal Part NumberEIS-D38999/24JJ43PN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24JJ43PN
Related LinksD38999/, D38999/24JJ43PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24JJ43PN Details Description
Related parts for D38999/24JJ43PN
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 10-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC POS HV HOT-SWAP CTRLR 10-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 40VOUT 10W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156" datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURPOSE datasheet.pdf
CTV 7C 7#20 SKT PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS PIN datasheet.pdf