Amphenol Aerospace Operations D38999/24JJ61SA
D38999/24JJ61SA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24JJ61SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24JJ61SA.pdf
Availability of D38999/24JJ61SA
QUANTITY
D38999/24JJ61SA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24JJ61SA
Internal Part NumberEIS-D38999/24JJ61SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24JJ61SA
Related LinksD38999/, D38999/24JJ61SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24JJ61SA Details Description
Related parts for D38999/24JJ61SA
SWITCH LEVER SPDT 50MA PC 30V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 256MBIT 5NS 84FBGA datasheet.pdf
TRANS 2PNP 45V 0.1A SOT666 datasheet.pdf
SENS HEAD RFLECTV LINE BEAM 40MM datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 55NS 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf