Amphenol Aerospace Operations D38999/24KC35SA
D38999/24KC35SA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24KC35SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24KC35SA.pdf
Availability of D38999/24KC35SA
QUANTITY
D38999/24KC35SA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24KC35SA
Internal Part NumberEIS-D38999/24KC35SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions22
Shell Size - Insert13-35
Shell Size, MILC
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24KC35SA
Related LinksD38999/, D38999/24KC35SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24KC35SA Details Description
Related parts for D38999/24KC35SA
LED 7SEG .56" SGL 585NM YLW CC datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK 3POS SIDE ENT 3.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 200UF 16V AXIAL datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC CAR RADIO SGL CHIP 32SOIC datasheet.pdf
CAP CER 47PF X5F RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET 20POS WIREMOUNT .050 datasheet.pdf