Amphenol Aerospace Operations D38999/24KD15SN
D38999/24KD15SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24KD15SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24KD15SN.pdf
Availability of D38999/24KD15SN
QUANTITY
D38999/24KD15SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24KD15SN
Internal Part NumberEIS-D38999/24KD15SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24KD15SN
Related LinksD38999/, D38999/24KD15SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24KD15SN Details Description
Related parts for D38999/24KD15SN
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
ENCODER datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
LED CLUSTER T3 1/4 YLW 592NM 28V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0047UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf