Souriau Connection Technology D38999/24KF28SNL
D38999/24KF28SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24KF28SNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 28POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24KF28SNL.pdf
Availability of D38999/24KF28SNL
QUANTITY
D38999/24KF28SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24KF28SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/24KF28SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions28
Shell Size - Insert19-28
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (26)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24KF28SNL
Related LinksD38999/2, D38999/24KF28SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24KF28SNL Details Description
Related parts for D38999/24KF28SNL
TERM BLOCK PCB 5.08MM 18POS BK datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 2W 4124 datasheet.pdf