Souriau Connection Technology D38999/24KH53PA
D38999/24KH53PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24KH53PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24KH53PA.pdf
Availability of D38999/24KH53PA
QUANTITY
D38999/24KH53PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24KH53PA
Internal Part NumberEIS-D38999/24KH53PA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress Protection-
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24KH53PA
Related LinksD38999/, D38999/24KH53PA Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24KH53PA Details Description
Related parts for D38999/24KH53PA
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
MOD PWR ETRY W/FUSE HLDR 10A PNL datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RND SPACER 0.171" NYLON 21.97MM datasheet.pdf
MINIFITJRHDR VT DR W/PGS 12POS datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIAC INT TRIGGER 600V 12A TO220 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf