Amphenol Aerospace Operations D38999/24KH55BN
D38999/24KH55BN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24KH55BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24KH55BN.pdf
Availability of D38999/24KH55BN
QUANTITY
D38999/24KH55BN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24KH55BN
Internal Part NumberEIS-D38999/24KH55BN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesFirewall Usage, Shielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24KH55BN
Related LinksD38999/, D38999/24KH55BN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24KH55BN Details Description
Related parts for D38999/24KH55BN
HOOK-UP STRND 22AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
IC RESET MONITOR 4.63V SOT23B-3 datasheet.pdf
FIXED IND 750UH 88MA 28.6 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 1.21KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
BOARD DELTA SIGMA ADC LTC2461 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf