Souriau Connection Technology D38999/24KJ24SN
D38999/24KJ24SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24KJ24SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24KJ24SN.pdf
Availability of D38999/24KJ24SN
QUANTITY
D38999/24KJ24SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24KJ24SN
Internal Part NumberEIS-D38999/24KJ24SN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24KJ24SN
Related LinksD38999/, D38999/24KJ24SN Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24KJ24SN Details Description
Related parts for D38999/24KJ24SN
RES SMD 2.05KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYSTEM 12BIT 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 241VC DO15 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf