Souriau Connection Technology D38999/24KJ29PN
D38999/24KJ29PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24KJ29PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24KJ29PN.pdf
Availability of D38999/24KJ29PN
QUANTITY
D38999/24KJ29PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24KJ29PN
Internal Part NumberEIS-D38999/24KJ29PN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24KJ29PN
Related LinksD38999/, D38999/24KJ29PN Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24KJ29PN Details Description
Related parts for D38999/24KJ29PN
CABLE SPEAKER 4COND 16AWG 500' datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 270K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MF SMC RA HDR W/O CLIP GOLD datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 4A 6HUSON datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 30PIN CRIMP datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 240VAC 110VDC datasheet.pdf
350 TB SOC VER W/LATCH datasheet.pdf
RES 5.23 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
5 VDC BRUSHLESS FAN datasheet.pdf