Souriau Connection Technology D38999/24KJ43PN
D38999/24KJ43PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24KJ43PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24KJ43PN.pdf
Availability of D38999/24KJ43PN
QUANTITY
D38999/24KJ43PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24KJ43PN
Internal Part NumberEIS-D38999/24KJ43PN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24KJ43PN
Related LinksD38999/, D38999/24KJ43PN Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24KJ43PN Details Description
Related parts for D38999/24KJ43PN
CONN TERM BLOCK 3POS 5.08MM PCB datasheet.pdf
RELAY REED DPST 500MA 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 119 I/O 256FBGA datasheet.pdf
FERRITE CORE RM 2.4UH N49 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
LP.100"SHRD HDR .100" VERT 15GLD datasheet.pdf
DC/DC CONV POWER MOD DIN 20W datasheet.pdf