Amphenol Aerospace Operations D38999/24MD19PALC
D38999/24MD19PALC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24MD19PALC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
D38999/24MD19PALC.pdf
Availability of D38999/24MD19PALC
QUANTITY
D38999/24MD19PALC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24MD19PALC
Internal Part NumberEIS-D38999/24MD19PALC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24MD19PALC
Related LinksD38999/2, D38999/24MD19PALC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24MD19PALC Details Description
Related parts for D38999/24MD19PALC
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
FILTER LINE 18MH 0.5A VERTICAL datasheet.pdf
IGBT SIP MODULE 600V 3.9A IMS-2 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16DIP datasheet.pdf
IC MON TRPL SPPLY MICROPWR 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 29.4KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 12VOUT datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 47.7VC DO13 datasheet.pdf
DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 datasheet.pdf