Amphenol Aerospace Operations D38999/24MD19PALC
D38999/24MD19PALC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24MD19PALC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
D38999/24MD19PALC.pdf
Availability of D38999/24MD19PALC
QUANTITY
D38999/24MD19PALC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24MD19PALC
Internal Part NumberEIS-D38999/24MD19PALC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24MD19PALC
Related LinksD38999/2, D38999/24MD19PALC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24MD19PALC Details Description
Related parts for D38999/24MD19PALC
IC OPAMP GP 3.5MHZ 14SO datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
IGBT 600V 120A 378W TO247 datasheet.pdf
IC FUEL GAUGE LI+ 2CELL 14-TDFN datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 24"W datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf