Amphenol Aerospace Operations D38999/24MG11SN
D38999/24MG11SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24MG11SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24MG11SN.pdf
Availability of D38999/24MG11SN
QUANTITY
D38999/24MG11SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24MG11SN
Internal Part NumberEIS-D38999/24MG11SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24MG11SN
Related LinksD38999/, D38999/24MG11SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24MG11SN Details Description
Related parts for D38999/24MG11SN
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 28HTSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CRIMPING DIE ASP-AA5121087E2 datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSCILLOSCOPE PROBE TRIMMER TOOL datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf