Amphenol Aerospace Operations D38999/24MG16AN
D38999/24MG16AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24MG16AN
Brief Description
CONN HSG RCPT 16POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
D38999/24MG16AN.pdf
Availability of D38999/24MG16AN
QUANTITY
D38999/24MG16AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24MG16AN
Internal Part NumberEIS-D38999/24MG16AN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24MG16AN
Related LinksD38999/, D38999/24MG16AN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24MG16AN Details Description
Related parts for D38999/24MG16AN
TRANS PREBIAS NPN 200MW UMT3 datasheet.pdf
IC XLATOR TTL-PECL DIFF 8TSSOP datasheet.pdf
MOUNTING BRACKET ISE30/ZSE30 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP GP 220KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
IC SHFT REG STATIC 64STG 16SO datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS T/H datasheet.pdf