Amphenol Aerospace Operations D38999/24MG35PA
D38999/24MG35PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24MG35PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24MG35PA.pdf
Availability of D38999/24MG35PA
QUANTITY
D38999/24MG35PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24MG35PA
Internal Part NumberEIS-D38999/24MG35PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24MG35PA
Related LinksD38999/, D38999/24MG35PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24MG35PA Details Description
Related parts for D38999/24MG35PA
HANDLE CHROME MOUNTNG CNTR 5.25" datasheet.pdf
RES SMD 1.69KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 22K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 15W datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS STR .100" TIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T STEEL LUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf