Amphenol Aerospace Operations D38999/24MG41BB
D38999/24MG41BB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24MG41BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24MG41BB.pdf
Availability of D38999/24MG41BB
QUANTITY
D38999/24MG41BB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24MG41BB
Internal Part NumberEIS-D38999/24MG41BB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24MG41BB
Related LinksD38999/, D38999/24MG41BB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24MG41BB Details Description
Related parts for D38999/24MG41BB
CAP CER 0.047UF 10V SL 0805 datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOK SIDE ENTRY 18POS 5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC SMB datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.5A 51.2 MOHM datasheet.pdf