Amphenol Aerospace Operations D38999/24MG41HB
D38999/24MG41HB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24MG41HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24MG41HB.pdf
Availability of D38999/24MG41HB
QUANTITY
D38999/24MG41HB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24MG41HB
Internal Part NumberEIS-D38999/24MG41HB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24MG41HB
Related LinksD38999/, D38999/24MG41HB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24MG41HB Details Description
Related parts for D38999/24MG41HB
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 14W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 14POS SNGL TIN datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3.2A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 3POS VERT datasheet.pdf
31+31 DIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
SSD 2.5" SATA 128GB PE SLC IND datasheet.pdf
ATTENUATOR 0 DB DC 4GHZ datasheet.pdf