Amphenol Aerospace Operations D38999/24MH55JA
D38999/24MH55JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24MH55JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24MH55JA.pdf
Availability of D38999/24MH55JA
QUANTITY
D38999/24MH55JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24MH55JA
Internal Part NumberEIS-D38999/24MH55JA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24MH55JA
Related LinksD38999/, D38999/24MH55JA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24MH55JA Details Description
Related parts for D38999/24MH55JA
RES SMD 40.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5VIN 5VOUT SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN SSL OUTLET HDR 2POS 3.7MM datasheet.pdf
RES 407 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
XG4 24AWG 7/32 11PR SHLD 300V datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf