Amphenol Aerospace Operations D38999/24MH55PN
D38999/24MH55PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24MH55PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24MH55PN.pdf
Availability of D38999/24MH55PN
QUANTITY
D38999/24MH55PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24MH55PN
Internal Part NumberEIS-D38999/24MH55PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24MH55PN
Related LinksD38999/, D38999/24MH55PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24MH55PN Details Description
Related parts for D38999/24MH55PN
MOSFET N-CH 75V 90A TO-247AC datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY CONTROLLER 24SSOP datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT SC70-6 datasheet.pdf
IC CTRL XPHASE CPU/ASIC 20-MLPQ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 1W DO214AC datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
SPRING POST GROOVED datasheet.pdf
FUSE 63A 1000V AC datasheet.pdf