Amphenol Aerospace Operations D38999/24MJ24SN
D38999/24MJ24SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24MJ24SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24MJ24SN.pdf
Availability of D38999/24MJ24SN
QUANTITY
D38999/24MJ24SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24MJ24SN
Internal Part NumberEIS-D38999/24MJ24SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24MJ24SN
Related LinksD38999/, D38999/24MJ24SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24MJ24SN Details Description
Related parts for D38999/24MJ24SN
TVS DIODE 45VWM 76.34VC SMA datasheet.pdf
LOOSE FLANGE FOR TEMP SENSOR datasheet.pdf
RES 180 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 8A 5.8 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 500 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2MH 69MA 29 OHM TH datasheet.pdf