Amphenol Aerospace Operations D38999/24MJ43PA
D38999/24MJ43PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24MJ43PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24MJ43PA.pdf
Availability of D38999/24MJ43PA
QUANTITY
D38999/24MJ43PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24MJ43PA
Internal Part NumberEIS-D38999/24MJ43PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24MJ43PA
Related LinksD38999/, D38999/24MJ43PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24MJ43PA Details Description
Related parts for D38999/24MJ43PA
FIXED IND 39UH 74MA 5.2 OHM TH datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DL RA 4POS .100 datasheet.pdf
LIGHT BAR 0.8X0.4" GRN QUAD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 2.21M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf