Amphenol Aerospace Operations D38999/24MJ61PB
D38999/24MJ61PB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24MJ61PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24MJ61PB.pdf
Availability of D38999/24MJ61PB
QUANTITY
D38999/24MJ61PB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24MJ61PB
Internal Part NumberEIS-D38999/24MJ61PB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24MJ61PB
Related LinksD38999/, D38999/24MJ61PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24MJ61PB Details Description
Related parts for D38999/24MJ61PB
CAP CER 0.015UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON V 1.4-1.8MM WHITE datasheet.pdf
ENCODER KIT 3CH INCREMENT 500CPR datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 270MA 1.25 OHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 13A 125V datasheet.pdf
POT SLIDE 100K OHM .1W 30MM datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 50VDC AXIAL datasheet.pdf
FUSE 200A 1000V 1TN/110 AR datasheet.pdf