Souriau Connection Technology D38999/24SC98SA
D38999/24SC98SA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24SC98SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24SC98SA.pdf
Availability of D38999/24SC98SA
QUANTITY
D38999/24SC98SA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24SC98SA
Internal Part NumberEIS-D38999/24SC98SA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert13-98
Shell Size, MILC
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress Protection-
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24SC98SA
Related LinksD38999/, D38999/24SC98SA Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24SC98SA Details Description
Related parts for D38999/24SC98SA
CONVERTER DC/DC 5V OUT 10 WATT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
65863-79-QKE HDR datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 10% 2KVDC SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf