Amphenol Aerospace Operations D38999/24SE26SB
D38999/24SE26SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24SE26SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24SE26SB.pdf
Availability of D38999/24SE26SB
QUANTITY
D38999/24SE26SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24SE26SB
Internal Part NumberEIS-D38999/24SE26SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24SE26SB
Related LinksD38999/, D38999/24SE26SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24SE26SB Details Description
Related parts for D38999/24SE26SB
MOSFET P-CH 30V 5.3A 8-SOIC datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 250NS 8UMAX datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 78POS datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 250V datasheet.pdf
BRIDGE RECT 100V 20A TS-6P datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS VERT 2MM datasheet.pdf
LED CBL ASSY 0.50W WH/BK 12"WIRE datasheet.pdf