Souriau Connection Technology D38999/24SE6PA
D38999/24SE6PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24SE6PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT JAM NUT 6POS W/PIN
Datasheet Download
D38999/24SE6PA.pdf
Availability of D38999/24SE6PA
QUANTITY
D38999/24SE6PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24SE6PA
Internal Part NumberEIS-D38999/24SE6PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-38999 Circular Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert17-6
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress Protection-
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24SE6PA
Related LinksD38999/, D38999/24SE6PA Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24SE6PA Details Description
Related parts for D38999/24SE6PA
RES SMD 267K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH SPDT 1A 30VDC PIN PLUNGER datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
OSC VCXO 300.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC PLAD datasheet.pdf
BOARD ADD-ON NRF T CLICK datasheet.pdf
OSC CMEMS 26.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
FAN 24VDC 171.5X50.8MM datasheet.pdf