Amphenol Aerospace Operations D38999/24SH53PN
D38999/24SH53PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24SH53PN
Brief Description
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24SH53PN.pdf
Availability of D38999/24SH53PN
QUANTITY
D38999/24SH53PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24SH53PN
Internal Part NumberEIS-D38999/24SH53PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24SH53PN
Related LinksD38999/, D38999/24SH53PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24SH53PN Details Description
Related parts for D38999/24SH53PN
LEAD 10 FT RED datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS UNIV I/O NO EARS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 500 OHM 5% 225W datasheet.pdf
LED CBI 3MM ARRAY 1X4 GREEN TH datasheet.pdf
SIREN 6-28VAC 2.9KHZ PANEL MOUNT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 6A 6-TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf