Amphenol Aerospace Operations D38999/24SH53SNLC
D38999/24SH53SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24SH53SNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 53POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24SH53SNLC.pdf
Availability of D38999/24SH53SNLC
QUANTITY
D38999/24SH53SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24SH53SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/24SH53SNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24SH53SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/24SH53SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24SH53SNLC Details Description
Related parts for D38999/24SH53SNLC
CAP CER 220PF 50V NPO 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 2MM STR DL PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 0.51UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.5VOUT 25W datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS DUAL R/A datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
LENS SQ 1POS 25X25MM 8.2MM HT datasheet.pdf