Souriau Connection Technology D38999/24SJ11PN
D38999/24SJ11PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24SJ11PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24SJ11PN.pdf
Availability of D38999/24SJ11PN
QUANTITY
D38999/24SJ11PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24SJ11PN
Internal Part NumberEIS-D38999/24SJ11PN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert25-11
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24SJ11PN
Related LinksD38999/, D38999/24SJ11PN Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24SJ11PN Details Description
Related parts for D38999/24SJ11PN
IC OPAMP GP 1.6MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 104 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY SEQUENCER SOT23-6 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
1624 APPLIANCE INLET 20A 70C datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 100V 10% BX 1825 datasheet.pdf
CONN IDC 4POS 2.54MM 24AWG GOLD datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NO SIM RLLR datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf