Souriau Connection Technology D38999/24SJ43PA
D38999/24SJ43PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24SJ43PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24SJ43PA.pdf
Availability of D38999/24SJ43PA
QUANTITY
D38999/24SJ43PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24SJ43PA
Internal Part NumberEIS-D38999/24SJ43PA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress Protection-
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24SJ43PA
Related LinksD38999/, D38999/24SJ43PA Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24SJ43PA Details Description
Related parts for D38999/24SJ43PA
RES 470 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 110MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 70KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 40 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
EE XP-E AMBER datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 25V 10% X6S 0805 datasheet.pdf