Souriau Connection Technology D38999/24WA35PC
D38999/24WA35PC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WA35PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24WA35PC.pdf
Availability of D38999/24WA35PC
QUANTITY
D38999/24WA35PC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WA35PC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WA35PC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert9-35
Shell Size, MILA
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WA35PC
Related LinksD38999/, D38999/24WA35PC Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24WA35PC Details Description
Related parts for D38999/24WA35PC
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
BLADE SET TORX W/POUCH 8PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X5R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
JUMPER BAR 8PS datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 1.00" DL GOLD datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
EMI FILTER PI TYPE datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf