Souriau Connection Technology D38999/24WA35SBL
D38999/24WA35SBL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WA35SBL
Brief Description
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24WA35SBL.pdf
Availability of D38999/24WA35SBL
QUANTITY
D38999/24WA35SBL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WA35SBL
Internal Part NumberEIS-D38999/24WA35SBL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert9-35
Shell Size, MILA
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WA35SBL
Related LinksD38999/2, D38999/24WA35SBL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24WA35SBL Details Description
Related parts for D38999/24WA35SBL
DIODE ZENER 2.4V 200MW MINI3 datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
FRONT PANEL FOR CENTER SECTION datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 15WLCSP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 20% 560VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 36UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf