TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WA35SN-LC
D38999/24WA35SN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WA35SN-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT
Datasheet Download
D38999/24WA35SN-LC.pdf
Availability of D38999/24WA35SN-LC
QUANTITY
D38999/24WA35SN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WA35SN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WA35SN-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert9-35
Shell Size, MILA
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WA35SN-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WA35SN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WA35SN-LC Details Description
Related parts for D38999/24WA35SN-LC
CB 1.6 HD 18-16AWG AU 2.5 250PK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN SPRING 42POS DUAL .370 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN NAME PLATE KIT 12POS BLACK datasheet.pdf
IC TXRX/BUFFER PARALLEL 48TSSOP datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 1% 1/2W 1010 datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 2W DO204AL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
HAND TOOL datasheet.pdf
8300UF 35V 25.7X67.1 85C AXI datasheet.pdf