Amphenol Aerospace Operations D38999/24WB35SNLC
D38999/24WB35SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WB35SNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 13POS JAMNUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24WB35SNLC.pdf
Availability of D38999/24WB35SNLC
QUANTITY
D38999/24WB35SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WB35SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WB35SNLC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MILB
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WB35SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/24WB35SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24WB35SNLC Details Description
Related parts for D38999/24WB35SNLC
Connector Header 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP-12POS ENCLD 28V datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS STR GOLD T/H datasheet.pdf
TROLLEY 150MM IGA#2500-150-5 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
K60803E TOOL KIT datasheet.pdf
CONN PNL MNT PLUG 2HV+1LV PIN datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1A 200 MOHM SMD datasheet.pdf